E-mail:
Hasło:
wschód:
zachód:
05:17
19:49
wschód:
zachód:
22:27
04:48
imieniny: Marii i Marcelego
Friday
26 kwietnia 2024
TAK
NIE
Numer 4/2016
    Obserwacje rzadkich gatunków. Stwierdzenia: jesień 2016, Zbigniew Kajzer - 4

    Rozpoznawanie europejskich szarych dzierzb Lanius: czarnoczelnej L. minor, śródziemnomorskiej L. meridionalis i srokosza L. excubitor, Tomasz Cofta - 10
     
    Konkurs. Jaki to ptak?, Jacek Betleja - 15
     
    Srokosz – elegancki łowca, Janusz Stępniewski - 16
     
    Łobuz w akcji, Magdalena Sarat - 22
     
    Morskie opowieści, Piotr Bednarek - 24
     
    Ptaki i zmiany klimatu, Adam Zbyryt - 28
     
    Kanarki na Wyspach Szczęśliwych, Marta Świtała, Dariusz Świtała - 32
     
    Kazimierz Wodzicki: Zapiski ornitologiczne, Mariusz Szyszka - 38
     
    Zima, co trzyma za słowo..., Witold Muchowski - 40
     
    Od redakcji - 43
     
    Pod kreską, Justyna Kierat - 43

Spis numerów rocznika
Rocznik:
Ptaki i zmiany klimatu
Gdzie: PP 4/2016 str. 28
Autor: Adam Zbyryt
Dział: Ochrona ptaków
Klimat zmienia się na naszych oczach i choć negacjoniści temu zaprzeczają, zdecydowana większość, bo aż 97% klimatologów na świecie, jest co do tego zgodna – nasza atmosfera się podgrzewa. Dowodów na to mamy aż nadto – oprócz spektakularnych zjawisk pogodowych, których skala i częstotliwość wzrastają w ostatnich latach, poprzez zamieranie największych raf koralowych na skutek zakwaszania mórz i oceanów, po zmiany w zachowaniu zwierząt, a nawet pierwsze dowody na zachodzące procesy mikroewolucyjne, które pozwalają dostosować się zwierzętom do nowego, zmieniającego się świata. Wiele gatunków nie potrafi jednak zaadaptować Ptaki i zmiany klimatu
To, że globalne ocieplenie i związane z nim zmiany klimatu mają wpływ na rozmieszczenie, lęgi i wędrówki ptaków, potwierdzają opracowania naukowe. Wyzwaniem staje się odpowiedź nie na pytanie „czy powinniśmy”, ale „czy zdołamy” skutecznie rozwiązać choć niektóre, wywołane przy udziale człowieka, ptasie problemy. się odpowiednio szybko do nowych warunków. Globalne cieplenie wpływa na ich rozmieszczenie, dynamikę populacji, zachowanie i rozmnażanie, wywołując bardzo niekorzystne implikacje dla poszczególnych osobników i całych populacji.
Instrukcja pobierania artykułu
Aby pobrać artykuł należy:
  • Wysłać SMS o treści AP.PTAKIPOL na numer 73068. Koszt wysłania wiadomości SMS wynosi 3,69 PLN brutto. W odpowiedzi otrzymasz SMS z kodem, który należy wpisać w oznaczonym polu.
  • LUB
  • Dokonać przelewu za pośrednictwem Dotpay w wysokości 2,00 PLN brutto. Po zrealizowaniu płatności otrzymasz kod, który należy wpisać w oznaczonym polu. Kod dostępu zostanie wyświetlony na ekranie oraz wysłany na podany podczas realizacji płatności adres e-mail. Kliknij na logo "Zapłać online przez Dotpay", aby dokonać przelewu.
Pobranie artykułu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Kod:

Usługa SMS dostępna jest w sieciach Era, Plus GSM, Orange i Play. Usługi Premium SMS dostarcza i obsługuje system Dotpay.

Właściciel: Agencja Wydawniczo-Fotograficzna "AVES", ul. Kręta 5, 65-770 Zielona Góra

Kontakt: Dział reklamy: tel.: 22 659 36 50, e-mail: reklama@ptaki-polski.pl

Copyright © Agencja Przyrodnicza AVES 2019